Wpływ elektrowni na środowisko

Alicja

Aktualnie potrafimy produkować energię elektryczną na wiele sposobów. Niestety wygląda na to, że najbardziej popularne metody, także te dopiero zdobywające popularność, nie mają dobrego wpływu na środowisko naturalne. Mowa również o elektrowniach uważanych za ekologiczne.

O negatywnym wpływie elektrowni cieplnych wiedzą wszyscy. Poza zanieczyszczeniem powietrza prowadzą one do szybkiego przetrawienia zasobów węgla, które potrzebują milionów lat, aby wrócić do poprzednich rozmiarów. Wady tej nie posiadają elektrownie wiatrowe oraz atomowe. Jednak również posiadają cechy co najmniej wątpliwe z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego.

Pierwsze z nich, czyli elektrownie wiatrowe są dużym zagrożeniem dla niektórych gatunków ptaków oraz nietoperzy. Oznacza to nie tylko narażanie pojedynczych zwierząt, ale zachwianie podstawami ekosystemu, jeśli zjawisko to przyjmie większe rozmiary. Wiatraki wytwarzają też fale akustyczne o bardzo niskiej częstotliwości. Długotrwałe oddziaływanie tych fal ma niekorzystny wpływ na strukturę komórkową organizmów żywych.

Najdoskonalszym ekologicznie, a jednocześnie bardzo wydajnym rozwiązaniem wydają się być elektrownie atomowe. Jak jednak pokazuje przykład Czarnobyla oraz Fukushimy, elektrownie atomowe są godne podziwu jedynie do czasu. Ich poważne uszkodzenie oznacza trwającą latami degradację środowiska naturalnego, nie wspominając już o niekorzystnym wpływie promieniowania na organizm ludzki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Nie zaśmiecaj plaży

Mówiąc o środowisku naturalnym myślimy zwykle o zielonych przestrzeniach. Tymczasem natura to także morze i piasek, na którym chętnie wypoczywamy w najcieplejszym miesiącach