Surowce naturalne a stan gospodarki i ekonomii

Alicja

Mogłoby się wydawać, że rejony świata, które są bogate w różnego typu surowce naturalne są jednocześnie rejonami najbogatszymi. Tymczasem, jeśli prześledzimy to dość dokładnie, okaże się, że nie do końca tak jest. Są państwa, takie jak Stany Zjednoczone, które potrafią swoje naturalne zasoby wykorzystać w znakomity sposób i w ten sposób wypromować swoją gospodarkę. Tam surowce naturalne i zyski z ich sprzedaży wpływają na rozwój różnych sektorów przemysłu. Są natomiast rejony, gdzie nawet najbogatsze złoża cennych surowców naturalnych nie gwarantują bogactwa państwa i dobrobytu mieszkańców.

Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy z tych bogactw czerpie korzyści niewielka grupa uprzywilejowanych, albo wtedy, kiedy pieniądze uzyskane ze sprzedaży surowców nie są przeznaczane na dalszy rozwój gospodarczy i ekonomiczny. Tak jest na przykład w Afryce. Eksperci są zgodni, że jest to kontynent niezwykle zasobny w surowce mineralne i to bardzo rzadkie. Niestety, absolutnie nie przekłada się to na sukces gospodarczy. W Afryce nie ma państw wysoko rozwiniętych.

Większość państw afrykańskich jest biedna, a tylko niektóre są na średnim poziomie rozwoju. Tak jest na przykład w przypadku RPA. Gospodarka światowa, która przeżywa ogromny rozwój od rozpoczęcia rewolucji przemysłowej, generuje ogromne zapotrzebowanie na wydobywane surowce. Należy jednak pamiętać, że w przypadku surowców nieodnawialnych, muszą się kiedyś one skończyć. Możliwe są w tym przypadku dwie drogi: racjonalne korzystanie z zasobów i, co wydaje się coraz bliższe – stworzenie alternatywnych źródeł pozyskiwania potrzebnych nam surowców.

.

provid.com.pl
Next Post

Udział obywateli w giełdzie

W świetle aktualnych wydarzeń rynkowych bardzo trudno jest przekonać ludzi, którzy do tej pory nigdy nie inwestowali własnych środków na rynku, aby zaczęli