Pamiętaj o recyclingu

Alicja

Jedną z najprostszych rzeczy, jakie możemy zrobić, by zadbać o otaczającą nas przyrodę jest dbałość o to, by każdy wyrzucony śmieć został ponownie przetworzony. Dzięki temu odpady przestają być niepotrzebnym, zaśmiecającym przyrodę efektem ludzkiej działalności, a stają się ważnym surowcem. Najlepszym przykładem jest makulatura lub plastikowe torby na zakupy. Podobne odpady każdy z nas produkuje codziennie, a to właśnie one mogą sprawić, że na świat będzie bardziej zielony i powietrze nieco zdrowsze.

Papier jest jednym z tych odpadów, które łatwo ponownie przetworzyć. Wiedzieli o tym już średniowieczni mnisi, którzy ten deficytowy wówczas towar wykorzystywali na różne sposoby. Gdy zapisane kazaniami czy litaniami kartki przestawały być potrzebne, nie trafiały na wysypisko czy do pieca, a stawały się np. elementem wzmacniającym okładkę książki. Dziś możemy działać podobnie tylko o wiele efektywniej i na dużo większą skalę. Niepotrzebne i pogniecione kartki łatwo zamienić na kartonowe pudło lub nawet estetyczne elementy domowego wyposażenia, np. kalendarze. Gdy pudło lub kalendarz przestanie nam być potrzebne, znów możemy je wrzucić do kosza na papier i tym samym przeznaczyć do ponownego wykorzystania.

Jeszcze większym osiągnięciem cywilizacyjnym jest umiejętność powtórnego wykorzystania odpadów, które są w stanie zanieczyścić środowisko na setki lat – gdy tylko znajdą się w niewłaściwym miejscu. Mowa o wspomnianych wcześniej torbach foliowych. Długi okres rozkładu oznacza, że ten niepozorny element może wydzielać szkodliwe dla środowiska substancje jeszcze przez kilka wieków. Gdy jednak folia stanie się częścią procesu recyclingowego, nie tyko przestanie być szkodliwa, ale stanie się także pożądanym surowcem.

poradnikpacjenta.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Eko w dobrym tonie

Tak jakoś przewrotnie ukształtowała się nasza kultura, że czasem lepiej postrzegani są ci, którzy potrafią sprawnie oszukiwać i podejmować wątpliwe z moralnego punktu widzenia decyzje, niż osoby w stu procentach uczciwe i godne zaufania. Na szczęście taki stan rzeczy nie dotyczy zachowań ekologicznych. Wręcz przeciwnie, bycie „eko” stało się postawą […]