Miasta i natura

Alicja

Środowisko naturalne wciąż jest i jeszcze długo będzie miało znaczny pozytywny wpływ na ludzki organizm. Okres, w którym żyjemy w dużych miastach jest jedynie chwilą w porównaniu z milionami lat, które nasi przodkowie spędzili w dżunglach i jaskiniach. Fakt ten ma wiele konsekwencji w postaci silnego wpływu środowiska naturalnego na stan naszego zdrowia i samopoczucia. Aby oddychać zdrowo potrzebujemy świeżego tlenu produkowanego przez „zielone płuca Ziemi”, nasze oczy odpoczywają podczas kontaktu z naturalną zielenią, a spacer po parku czy lesie działa odstresowująco. Warto zakupić wózki spacerowe do biegania. Wniosek wobec tego może być tylko jeden – musimy gromadzić wokół siebie jak najwięcej roślinności i zapewnić sobie stały kontakt ze środowiskiem naturalnym.

Aby tego dokonać, coraz większa liczba ludzi decyduje się na działalność ekologiczną – jeśli nie w wymiarze publicznym, to przynajmniej w ramach własnego gospodarstwa domowego. Najlepszym przykładem jest segregacja śmieci i recycling. Ponowne wykorzystywanie odpadów pozwala na znaczące zmniejszenie wycinki drzew czy zmniejszenie procesu produkcyjnego, który zanieczyszcza powietrze oraz wody, w tym wody gruntowe.

Równie ważne jak ochrona już istniejącej roślinności, jest powiększanie obszarów zieleni, zwłaszcza w pobliżu oraz wewnątrz dużych ośrodków miejskich, gdzie powietrze jest szczególnie narażone na zanieczyszczenia. Kolejne parki, zielone przestrzenie pomiędzy blokami na osiedlu czy coraz popularniejsze „zielone dachy” to krok we właściwą stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Nie zaśmiecaj plaży

Mówiąc o środowisku naturalnym myślimy zwykle o zielonych przestrzeniach. Tymczasem natura to także morze i piasek, na którym chętnie wypoczywamy w najcieplejszym miesiącach