Dom dla środowiska

Alicja

Dobrym pomysłem dla osób, które nie boją się myśleć perspektywicznie są ekologiczne domy. Dlaczego wymagają one planowania z kilkuletnim wyprzedzeniem? Odpowiedzią są względy finansowe. Nie da się ukryć, że domy, które mają być oszczędne kosztują więcej. Domy ekologiczne lub domy „samowystarczalne” to wydatek większy o ok. 50 – 100 tysięcy złotych. Czy warto dokładać taką sumę?

Zdecydowanie tak – i to z dwóch powodów. Pierwszą przyczyną jest zwrot kosztów. Mieszkając w domu ekologicznym zaoszczędzamy na wodzie, ogrzewaniu oraz energii elektrycznej. Każda oszczędność to częściowy zwrot inwestycji w ekologiczny projekt. Po kilkunastu latach dojdziemy w ten sposób do momentu, w którym nasz dom stanie się opłacalną inwestycją. Wówczas pozostanie nam już tylko czerpanie radości z taniego mieszkania.

Drugą przyczyną, dla której warto poważnie przemyśleć zbudowanie ekologicznego domu jest unijny program dopłat. Za jego pośrednictwem również nasz rząd proponuje zwrot części inwestycji, jeśli nasz dom spełni wymogi ekologii. Aby otrzymać dopłaty musimy jednak się nieco bardziej postarać. Pieniądze nie są wypłacane jedynie za chęć bycia „eko”. Warunkiem otrzymania dopłaty jest spełnienie restrykcyjnych wymogów, które dotyczą np. grubości izolacji termicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Pamiętaj o recyclingu

Jedną z najprostszych rzeczy, jakie możemy zrobić, by zadbać o otaczającą nas przyrodę jest dbałość o to, by każdy wyrzucony śmieć został ponownie przetworzony. Dzięki temu odpady przestają być niepotrzebnym, zaśmiecającym przyrodę efektem ludzkiej działalności, a stają się ważnym surowcem. Najlepszym przykładem jest makulatura lub plastikowe torby na zakupy. Podobne […]