Człowiek też zwierzę

Alicja

Ochrona środowiska jest bardzo ważnym zagadnieniem przede wszystkim dlatego, że jako najsilniejszy gatunek na ziemi czujemy się zobowiązani do dbania o słabsze istoty, a także o stan nieożywionej przyrody. Równie istotne, a może nawet najważniejsze, jest to, że chroniąc przyrodę dbamy o samych siebie. Jeśli dziś postaramy się o to, by zieleni wokół nas przybywało, a surowce naturalne były wykorzystywane w możliwie ekonomiczny sposób, nasi potomkowie będą mogli wieść znacznie spokojniejsze i zdrowsze życie. Część pozytywnych efektów dotyczy także nas samych. Przykładem może być choćby czystsze powietrze w miastach – jeśli uda nam się uniknąć nadmiernej ilości spalin, będziemy żyć trochę dłużej i czuć się nieco lepiej.

Paradoksem jest więc to, że czasem dbając o środowisko zupełnie zapominamy o innych ludziach. Ochrona środowiska, mimo że tak istotna, czasem idzie o krok za daleko. Dobrym przykładem są sytuacje, w których unika się budowania wałów przeciwpowodziowych lub ważnych odcinków dróg dlatego, że w danym miejscu żyje zagrożony gatunek bobra czy motyla. Oczywiście niszczenie pięknych i wartościowych pomników przyrody tylko po to, by jeździło nam się nieco wygodniej to moralnie wątpliwe przedsięwzięcie. Jeszcze więcej wątpliwości powinna jednak wzbudzić decyzja o wstrzymaniu budowy obwodnicy ze względów ekologicznych, kiedy przejeżdżające przez małe miasteczko tiry regularnie utrudniają życie mieszkańcom i stanowią zagrożenie dla przechodniów. Utrudnienie funkcjonowania paru bobrom po to, aby wał przeciwpowodziowy uchronił przed zalaniem kilka wiosek to również sprawa, przy której nie warto się wahać, bo trafna decyzja może być tylko jedna.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Coraz większe pustynnienie

Najczęściej wymieniane problemy związane ze środowiskiem naturalnym, to zaśmiecanie zielonych terenów, wycinka drzew oraz zabijanie zwierząt należących do gatunków na wymarciu. Do tych kwestii warto dorzucić jeszcze jedną – pustynnienie naszej planety. Pustynnienie jest problemem, z którego większość osób nie zdaje sobie sprawy. Funkcjonując na co dzień w ośrodkach miejskich […]