Coraz większe pustynnienie

Alicja
http://klaser55.pl/6-skup-monet

Najczęściej wymieniane problemy związane ze środowiskiem naturalnym, to zaśmiecanie zielonych terenów, wycinka drzew oraz zabijanie zwierząt należących do gatunków na wymarciu. Do tych kwestii warto dorzucić jeszcze jedną – pustynnienie naszej planety.

Pustynnienie jest problemem, z którego większość osób nie zdaje sobie sprawy. Funkcjonując na co dzień w ośrodkach miejskich nie zastanawiamy się nad stanem afrykańskiej, australijskiej czy azjatyckiej zieleni. To właśnie na tych kontynentach roślinności ubywa, a jej miejsce zajmuje sucha, niezdatna do użytku ziemia. Problem pustynnienia staje się coraz większy i ma związek zarówno z globalnym ociepleniem, jak i działaniem człowieka – w kulturach o różnym stopniu rozwoju. Jednym ze szkodliwych działań jest wypalanie łąk, co dawniej uważano za praktykę godną pochwały. Wypalona ziemia nie pozwala na prawidłowy rozwój roślinności i znacznie opóźnia proces regeneracji obszaru.

Problem pustynnienia wiąże się także ze składem gleby i czynnik ten ma nawet większe znaczenie, niż ilość opadów. Od składu gleby zależy prędkość, z jaką woda odparowuje z powrotem do atmosfery. Na obszar pustynniejących obserwuje się bardzo szybkie odparowywanie. Nawet ulewne deszcze, które w ośrodku miejskim doprowadziłyby do podtopień, na terenach pustynniejących nie pozostawiają śladu. Kilka godzin po opadzie ziemia jest całkowicie wysuszona, co nie sprzyja rozwojowi roślinności.

Naukowcy szukają metod walki z pustynnieniem. Jedną z nich jest planowany wypas bydła, który nie generuje wysokich kosztów, dając jednocześnie bardzo dobre rezultaty. Planowanego wypasu uczą się rdzenni mieszkańcy terenów dotkniętych pustynnieniem. Taka strategia pozwala na regenerację zieleni i przetrwanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Miasta i natura

Środowisko naturalne wciąż jest i jeszcze długo będzie miało znaczny pozytywny wpływ na ludzki organizm. Okres, w którym żyjemy w dużych miastach jest jedynie chwilą w porównaniu z milionami lat, które nasi przodkowie spędzili w dżunglach i jaskiniach. Fakt ten ma wiele konsekwencji w postaci silnego wpływu środowiska naturalnego na […]